środa, 21 listopada 2012

MAGDALENA Z NAGASAKI


ŚWIĘTA
MAGDALENA Z NAGASAKI

Urodziła się w 1611 r. w Nishizaka niedaleko Nagasaki w Japonii jako córka szlachetnych, gorliwych chrześcijan. Była piękną, delikatną dziewczyną. Jej rodzice i bracia zginęli męczeńską śmiercią wkrótce po narodzinach Magdaleny.
W 1624 r. poznała dwóch augustianów rekolekcjonistów: Franciszka od Jezusa i Wincentego z S. Antonio, którzy później też zostali męczennikami. Zafascynowana głębią duchowości tych misjonarzy, Magdalena zawierzyła się Bogu jako tercjarka augustiańska. Od tego momentu zawierzenia wiara przenikała całe jej życie: jedynym zajęciem dla niej była modlitwa, lektura książek katolickich i apostolstwo. Wkrótce została tercjarką dominikańską. Czasy były bardzo trudne, szalejące prześladowanie chrześcijan stawało się coraz bardziej systematyczne i okrutne. Magdalena dodawała odwagi swym współwyznawcom Chrystusa, nauczała dzieci katechizmu, prosiła kupców portugalskich o jałmużnę dla biednych.
W 1629 r. wraz z innymi chrześcijanami schroniła się w górach. Jednocześnie przyjmowała z miłością tych, którzy pod wpływem tortur zaparli się Jezusa, starała się ich nawrócić przez pokutę i zadośćuczynienie. Odwiedzała chorych, chrzciła dzieci, niosła wszystkim słowa pocieszenia. 
Widząc apostazję wielu chrześcijan w wyniku najróżniejszych tortur i chcąc połączyć się ostatecznie z Chrystusem, postanowiła dobrowolnie oddać się w ręce prześladowców. Ubrana w habit tercjarski, w sierpniu 1634 r. poszła do pogańskich sędziów, zabierając ze sobą kilka książek, by móc się z nich modlić i medytować w więzieniu. Prześladowcy proponowali jej korzystne według nich małżeństwo, później poddawali ją wymyślnym torturom, nic jednak nie osiągnęli. Na początku października została powieszona za nogi z głową w wykopanym dole przykrytym wokół deskami, by utrudnić jej oddychanie. Była tak  powieszona przez trzynaście dni. Przez cały ten czas modliła się, wzywała imiona Jezusa i Maryi, śpiewała hymny Bogu. Ostatniej nocy woda deszczowa zalała dół i Magdalena zmarła w wyniku utopienia. Był to 15 października 1634 r. prześladowcy spalili jej ciało i rozsypali prochy na morzu, chcąc uniemożliwić chrześcijanom czczenia jej relikwii. 
W celu rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, jej sprawa została dodana do grupy 16 męczenników różnych narodowości zabitych na ziemi japońskiej, na czele z Lorenzo Ruiz, pierwszym świętym filipińskim. Magdalena z Nagasaki została beatyfikowana z całą grupą przez Jana Pawła II 18 lutego 1981 r. w Manili na Filipinach, kanonizacja odbyła się w Rzymie 18 października 1987 r.

---

Powyższa notatka biograficzna pochodzi z autorskiego cyklu artykulików 
”Młodzi świadkowie wiary” pisanych przez Marka Pawła Tomaszewskiego w latach 2006-2007 
All rights reserved © 2006-2011 Marek Paweł Tomaszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz